۳۲۸۷۶۳۲۹ - 041 ۰۹۱۴۳۰۶۱۷۲۶

عایق حرارتی

عایق حرارتی

عایق حرارتی و معضل مصرف انرژی و چگونگی کاهش آن

عایق حرارتی : انرژی به عنوان نیروی محرکه صنعت و عامل تحرک و بقای زندگی مدرن و شهرنشینی یکی از مهم ترین دغدغه دولت ها برای تامین به موقع و به اندازه این نیاز همگانی است.
کشورهایی همچون چین و هند توانسته اند با استفاده از انرژی فسیلی رشد اقتصادی دو رقمی را تجربه کنند و درآمد شهروندان را افزایش دهند.
یکی دیگر از مشکلات مصرف انرژی آلودگی هوا است که هر ساله کشورهای جهان را مجبور می کند گرد هم آیند و برای کاهش آلودگی هوا ، آلودگی های زیست محیطی و کاهش گازهای گلخانه ای که معنای دیگر همه آن ها کاهش مصرف انرژی است تلاش کرده و متعهد شوند.
کشور ایران نیز در اجلاس پاریس متعهد شد که ۴ تا ۱۲ درصد میزان تولید گازهای گلخانه ای خود را کاهش دهد اما با توجه به هشدارها و قوانین تنبیهی که وضع می شود همچنان یکی از بالاترین سرانه های مصرف انرژی در جهان را داریم. آیا نباید بدنبال پاسخ چنین سوال بزرگی باشیم؟ علت این میزان مصرف چه چیز است؟
طبق آمارهای منتشر شده سه برابر میانگین مصرف جهانی و دو برابر کشور چین ( با بیش از یک میلیارد جمعیت ) انرژی مصرف می کنیم.

مشخصات فنی عایق حرارتی ایزوهم

ضخامت ۵٫۷٫۱۰٫۲۰٫۵۰ میلی متری

کاهش ۴۰  الی ۸۰ درصد انرژی
غیر قابل اشتعال
ضد رطوبت

دارای تائیدیه آزمایشگاه رازی تهران
دارای تائیدیه بهداشت Oeko-tex
دانسیته ۵۰۰gr/m³
دارای استاندارد های جهانی
طول عمر بالا
حمل و نصب آسان

عایق حرارتی

قوانین و مقرراتی در زمینه انرژی وضع شده است که اگر به لیست بلند بالای آن توجه شود کمتر کارشناسی پیدا می شود که نیاز به تدوین مقررات جدیدی را ضروری تشخیص دهد.

نظریه کارشناسی

اما با وجود قانون و مقررات به میزان کافی اجرای قوانین به درستی صورت نمی گیرد ، به عنوان مثال مبحث ۱۹ مقررات ملی ساختمان که مربوط به بحث عایق کاری ساختمان می باشد که اجرای این مبحث برای همه ساختمان های دولتی اجباری شده و برای ساختمان های بخش خصوصی  در تهران و شهر های تابعه از سال ۱۳۸۴ اجباری شده و در دیگر شهرها و استان ها نیز به مرور اجباری شده است ، بر همبن اساس مصرف انرژی کشور باید حداقل با کاهش ۳۰ درصدی روبه رو می شد که در خوشبینانه ترین حالت نیز نمی توان این حداقل کاهش را تایید کرد که علت اصلی آن هم در بخش ساختمان سازی استفاده نکردن از عایق حرارتی می باشد.
وزارت نفت ، وزارت نیرو ، وزارت راه و شهر سازی ، سازمان محیط زیست ، سازمان ملی استاندارد ایران ، شرکت بهینه سازی مصرف سوخت ، سازمان نظام مهندسی ساختمان و ده ها سازمان و انجمن مرتبط با موضوع انرژی که به شکل جزیره ای عمل می کنند  وهمین دلیل اصلی عدم موفقیت در اجرای صحیح قوانین مصرف انرژی می باشد.

یکی دیگر از عوامل بالا بودن مصرف انرژی در کشور فرهنگ نامناسب و عدم استفاده درست از انرژی می باشد و این در حالی است که فرهنگ استفاده صحیح از عایق حرارتی در ساختمان نهادینه نشده است.

تجارب دیگر کشور ها نشان می دهد که با فرهنگ سازی صحیح و استفاده مناسب از عایق حرارتی استاندارد با کم ترین هزینه می تواند بیش از ۴۰ درصد کاهش مصرف انرژی را به همراه داشته باشد.
نقش صدا و سیما در این فرهنگ سازی می تواند بسیار حائز اهمیت باشد و حتی وزارت آموزش و پرورش نیز پتانسیل بسیار بالایی دارد تا از طریق مباحث آموزشی در کتب درسی و آموزش در حین تحصیل نسبت به تغییر نگرش افراد جامعه از همان دوران کودکی و نوجوانی در استفاده درست و موثر از انرژی و به کارگیری عایق حرارتی در ساختمان ها گام بردارد.

هشدار ! ! !

با نگاهی دقیق به این نوشتار می توان به این نتیجه دست یافت که اگر میزان و شدت رشد مصرف همین گونه ادامه پیدا کند بنا به گفته و پیش بینی کارشناسان شاید در آینده ای نه چندان دور مجبور به واردات انرژی از دیگر کشورها باشیم.
تحقیقات نشان می دهد که سالانه ۳۰ میلیون دلار در پی اتلاف انرژی دور ریخته می شود ای در حالی است که تعدادی از مسئولین بر این باورند که مشکل اصلی اجرای قوانین است و تعدادی دیگر بر اشکالات و کمبودهای قوانین انرژی تاکید دارند.
به دلیل افزایش هزینه های ساخت و عدم پیگیری مسئولین نسبت به اجرای مبحث ۱۹ ، این مسئله قابل لمس است که مشکلات اساسی در اجرای قوانین می باشد.
شایان ذکر است که حداکثر هزینه ای که با اجرای ضوابط انرژی به هزینه ساخت اضافه می شود برابر ۵ درصد از هزینه ساخت است ، در حالی که هر سال تاخیر در اجرای این مهم به معنی اتلاف انرژی به ارزش حداقل ۳۰۰ میلیون دلار در سال است.
به لحاظ قانونی مبحث ۱۹ مقررات ساختمان ناظر بر صرفه جویی در مصرف انرژی است که ظوابط طراحی ، محاسبه و اجرای عایق حرارتی در دیوارهای داخلی و خارجی سیستم های تاسیسات گرمایی و سرمایی را در ساختمان ها تعیین میکند.
با توجه به شرایط و مصرف بی رویه انرژی در کشور ، ساختمان های فاقد عایق حرارتی مناسب در زمان طراحی و تهیه نقشه ها به عبارت دیگر قبل از صدور پروانه ساخت و گودبرداری و شروع عملیات ساختمانی باید به طور قاطع در ابتدای ساخت ممنوع شود.

ساختمانی مطمئن با عایق حرارتی ایزوهم

بیش از ۶۰ درصد از انرژی مصرفی کشور صرف تامیین سرمایش و گرمایش و روشنایی ساختمانها می شود ، مصرف این حجم از انرژی در ساختمان علاوه بر اتلاف سرمایه ها ی ملی موجب آلودگی های زیست محیطی شده و خطرات زیان باری برای محیط زیست در پی دارد.
در کنار سهم عمده تولید مصالح سنتی در مصرف انرژی و اتلاف ذخایر ، این بخش سهم بالایی از مصرف آب تصفیه شده را نیز در بر می گیرد ، مصرف آب هم مانند مصرف انرژی بالاتر از استانداردهای جهانی است.
تنها راه کار برای غلبه بر این مشکل ملی حرکت به سوی صنعتی سازی ساختمان ها و توجه به مسئله ساختمان سبز است که در آن مصرف منابع به حداقل ممکن رسیده است و کمترین آسیب به محیط زیست وارد می شود.
عایق حرارتی ایزوهم می تواند به عنوان یک عایق مناسب در ساختمان و اجرای آن با کمترین هزینه راه کاری جدید برای جلوگیری از اتلاف انرژی در ساختمان ها باشد.
همچنین وزن سبک این محصول علاوه بر کمک به سبک سازی ساختمان باعث یکپارچه شدن سطح گردیده و در هنگام وقوع زلزله از ریزش آن جلوگیری می کند.
با توجه به آزمایشهای انجام شده روی این محصول در ضخامت های مختلف نتایج چشم گیری در مقابله با ضربه و فشار بدست آمده که این عایق را علاوه بر نام گذاری به عنوان عایق حرارتی ، عایق صوتی و عایق رطوبتی می توان به عنوان یک وسیله برای یکپارچه سازی ساختمان مورد استفاده قرار داد و ساختمان را در مقابل بلایای طبیعی همچون زلزله مقاوم ساخت.
در شبکه های اجتماعی ما را به اشتراک بگذارید...Tweet about this on Twitter0Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Share on Facebook

اضافه کردن نظر

17 دیدگاه برای “عایق حرارتی”

 1. ALI گفت:

  سلام
  ببخشید یکی از دیوارهای مغازه بنده با دیوار تنور نانوایی مشترک میباشد متاسفانه بالای ۸۰ درجه حرارت از دیوار منتقل میگردد به نظرتون عایق حرارتی ایزوبز میتواند این مشکل ما رو حل کند؟

  1. tavrizhark گفت:

   سلام
   دوست عزیز شما میتوانید از عایق حرارتی ایزوهم با ضخامت ۱۵ میلی متر استفاده کنید . با این محصول میتوانید ۸۰ درجه رو به ۳۰ درجه کاهش دهید برای کاهش بیشتر نیز می توانید دولایه کار کنید برای بررسی عایق حرارتی ایزوهم میتوانید از کانال تلگرام حرارتی بازدید کنید.
   t.me/izohome_sound

 2. رسول شریفی گفت:

  سلام.
  این عایق حرارتی غیر قابل اشتعاله یا ضد حریقه؟
  میشه راجع به کاراییش بیشتر توضیح بدین؟

  1. tavrizhark گفت:

   با سلام
   عایق حرارتی ایزوهم غیر قابل اشتعال میباشد و حالت کند سوزی دارد فقط در مقابل عوامل شعله به صورت کند میسوزد اگر شعله رو برداریم خودبخود خاموش میشود.

 3. حامد رشیدی گفت:

  سلام و وقت بخیر خدمت شما
  این عایق حرارتی که من راجع بهش خوندم چه قیمتیه و اینکه ضخامتش چقدره. ممنون میشم از کاراییش هم توضیح بدین

  1. tavrizhark گفت:

   با سلام
   برای عایق حرارتی بستگی به درجه حرارت و مکان مورد استفاده کی توانید از ضخامت های ۵ و ۷ میلی متری استفاده نمایید.این محصول برای جلوگیری از تبادل حرارت بین دو محیط مورد استفاده قرار می گیرد و می تواند مصرف انرژی را تا ۴۰ درصد کاهش دهد برای قیمت محصول مورد نظر با بخش فروش تماس حاصل فرمایید. ۰۹۱۴۳۰۶۱۷۲۶

 4. آرش نصرتی گفت:

  سلام
  میشه این عایق حرارتی رو جایگزین عایق های پاششی کرد؟

  1. tavrizhark گفت:

   با سلام
   هرکدوم جایگاه خودشو دارد این محصول راحتی نصب و تمیزکاری و هزینه پایینی نسبت به عایق پاششی دارد

 5. ابراهیم زاده گفت:

  سلام
  این عایق حرارتی رو میشه روی دیواری سیمانی چسبوند؟
  با این ضخامت کم میتونه جلوی سرمارو بگیره؟

  1. tavrizhark گفت:

   با سلام
   بله این محصول (عایق حرارتی ) را با استفاده از چسب کاشی می توانید روی آجر مستقیم نصب کنید و بعد با استفاده از ملات سیمانی یا گچی پوشش دهید

 6. سیدی گفت:

  سلام و وقت بخیر خدمت شما دوست گرامی
  بابت عایق حرارتی یه سوال داشتم.
  روی این محصول باید پوشش بخوره؟
  و اینکه با این ضخامت کم مطمعنا میتونه سرمای بیرون رو به داخل انتقال نده؟
  منزل ما کوچیکه و نمیخوام از عایق ضخیم استفاده کنم.
  و خیلی خوبه که خوندم این عایق بهداشتیه. ممنون میشم اگه راهنماییم کنید بزرگوار

  1. tavrizhark گفت:

   با سلام
   بستگی به شکل ظاهری محصول تصمیم با خود مشتری میباشد.
   عایق حرارتی ایزوهم با ضخامت ۵ میلی متر برای مجتمع های مسکونی و تجاری مناسب بوده و نیازی به ضخامت بالای محصول نمی باشد. این محصول کاملا بهداشتی وضد سایش می باشد.

 7. کیانا مطیع گفت:

  با سلام
  آیا عایق حرارتی ایزوهم برای لوله ها و سطوح داغ کاربرد دارد؟

  1. tavrizhark گفت:

   با سلام
   بله عایق حرارتی ایزوهم برای لوله های تاسیسات نیز کاربرد دارد برای مشاوره از انتخاب ضخامت و نحوه نصب با همکاران ما در ارتباط باشید.

  2. tavrizhark گفت:

   با سلام
   بله عایق حرارتی ایزوهم برای مکان های دارای حرارت بالا مورد استفاده قرار میگیرد .
   درجه حرارت مورد نظر چه مقدار میباشد ؟
   برای اطلاع بیشتر به لینک زیر مراجعه فرمائید .
   https://izohome.com/portfolio-item/%D8%B9%D8%A7%DB%8C%D9%82-%D8%AD%D8%B1%D8%A7%D8%B1%D8%AA%DB%8C-%D8%AA%D8%A7%D8%B3%DB%8C%D8%B3%D8%A7%D8%AA/

 8. هادی گفت:

  این عایق رو میشه داخل کمد نصب کرد؟ داخل کمد ما چون از یک طرف به بیرونه همیشه تعریق میکنه و لباسامون کپک میزنه

  1. tavrizhark گفت:

   با سلام
   عایق حرارتی ایزوهم میتواند از تبادل هوا بین دو محیط جلوگیری نماید ومانع ازتعریق سطح میگردد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 − دو =

مطالب بروز