اطلاعات تماس ۳۲۸۷۶۳۲۹ - 041 ۰۹۱۴۳۰۶۱۷۲۶

عایق صوتی

عایق صوتی

بررسی الیاف جدید ایزوبز برای مبحث عایق صوتی

چکیده

با توجه به خواص الیاف و استفاده بشر در زندگی روزمره از پشم و پنبه الیاف ایزوبز توانسته کارایی پشم و پنبه را افزایش دهد. این الیاف از اختلاط پشم و پنبه با پلی استر تو خالی تشکیل شده و از ساختار سبک و در عین حال مقاومی بر خوردار می باشد.

الیاف ایزوبز می توانند علاوه بر جلوگیری از تبادل سرما و گرما عایق صوتی مناسبی برای ساختمان ها باشد در این مقاله یک نگاه اجمالی به کارایی الیاف به عنوان عایق صوتی برای ساختمان خواهیم داشت.

 

مقدمه

انسان همواره از الیاف برای آسایش و آرامش خود استفاده می کند تن پوش مناسب در فصول مختلف از الیاف گوناگونی تولید می گردد. فرش ، رخت خواب و… هر کدام می توانند با الیاف خاصی نسبت به عملکردشان تولید شده باشند. با بالا رفتن سطح علمی و تلاش دانشمندان در سال ۱۹۰۴ الیاف پلی استر تو خالی تجاری گردید و با ویژگی های جدید نسبت به الیاف قدیمی توانست نیازهای بشر را تامین کند در همین راستا بعد از سپری شدن مدت کوتاهی به کمک فناوری نانو تکنولوژی توانستند الیاف جدیدی را با کارایی و خواص بیشتر به بازار جهانی عرضه کنند که هم خصوصیات پلی استر تو خالی و هم الیاف قدیمی مانند پشم و پنبه را داشته باشد این الیاف عایق صوتی مناسبی برای ساختمان محسوب می شود و می تواند مشکلات صوتی ، حرارتی و برودتی یک ساختمان را برطرف کند.

برای کاهش و مقابله با انتقال شدت صوت از محیطی به محیط دیگر باید از مواد پوششی که میتواند شدت صوت را در خود پیچانده و به اندازه قابل توجهی کاهش دهد استفاده نمود که به آن پوشش عایق صوتی گفته می شود.

عایق صوتی

یکی از عایق های اروپایی موجود در ایران و جهان عایق صوتی ایزوبز می باشد .

به طور کلی کارشناسان در رابطه با عایق صوتی ساختمان به این نتیجه رسیده اند که حتی با هزینه های بالا هم نمی توان به یک عایق صوتی صدرصد دست یافت و این امر در حالتی که ساختمان برای این منظور طراحی و ساخته نشده باشد بیشتر صدق می کند. اما با پیشرفت علم و دست آورد های جدید دانشمندان می توان تا ۸۰ درصد به این مهم دست یافت.

برای مثال عایق صوتی با الیاف پلی استر تو خالی در شرایطی که در هنگام ساخت بنا مورد استفاده قرار گیرد می تواند شرایط مطلوبی را فراهم آورد.

این عایق صوتی با ضخامت ۷ و ۱۵ میلی متری حتی در شرایطی که در هنگام ساخت بنا مورد استفاده قرار نگیرد قابلیت این را دارد که بعد از اتمام پروژه و در آخرین مرحله با هزینه بسیار کم نصب و شرایط مطلوب را فراهم آورد.

عایق صوتی ایزوبز با بهره گیری از تکنولوژی نانو می تواند تمامی مشکلات صوتی را در ساختمان و محل سکونت شما برطرف نماید. همچنین به دلیل ضخامت ناچیز این عایق صوتی بعد از اتمام پروژه هم به صورت روکار می توان از آن استفاده کرد و به دلیل نوع ساختار الیاف آن به راحتی انواع ملات را جذب خود کرده و سفید کاری روی این محصول بدون امکان ترک خوردگی قابل اجرا می باشد.

این عایق توانسته نظریه کارشناسان را نسبت به مصرف هزینه های بالای  عایق کاری  و نرسیدن به نتیجه مطلوب ، به دیدگاه جدید و مثبت تغییر دهد  . به گفته آنها این عایق با بهره گیری از فناوری نانو و دارا بودن تائیدیه بهداشت می تواند به عنوان یک عایق صوتی استاندارد مورد استفاده قرارگیرد.

متاسفانه امروزه بشر با استفاده از مصالح نامرغوب در ساختمان یک سیستم شنوایی بسیار قوی و حساس را در منزل فراهم ساخته اند که موجب چنین مشکلات بزرگی شده و حتی در مواقعی که همسایه دیوار مشترک برق خانه را روشن و خاموش می کند صدای کلید آن به راحتی شنیده می شود پس بهتر است با کمی دقت و حوصله به جای پایین آوردن سطح شنوایی خود توسط پنبه ، گوش های منزل خود را کر کنیم و آنها را از کار بیندازیم که عایق صوتی ایزوبز می تواند بهترین پنبه برای گوش خانه های ما باشد.

همیشه برای یافتن عایق صوتی برای منزل در هنگام تماس با فروشنده مشکل خود را با آنها در میان میگذاریم این مشکل تقریبا بیش از ۹۰ درصد به این صورت مطرح می گردد

 • ما صدای سرفه همسایه را می شنویم
 • وقتی تلفنشان زنگ می خورد گویی تلفن ما زنگ خورده
 • صدای همسایه دیوار مشترک خیلی اذیتمان می کند

تمامی این جملات به وضوح برای ما متخصصین عایق صوتی قابل مشاهده است به ندرت می توان گفت که یک خریدار جملات خود را این گونه بیان کند

 • من یک کودک خردسال دارم که ممکن است صدایش موجب آزار همسایه دیوار مشترک شود
 • دیوارهای منزل ما بسیار ضعیف و کم ضخامت است و رفت و آمد در ان بسیار صورت می گیردد و صدای بیش از اندازه ممکن است باعث آزار همسایه ها شود

همانطور که ما در منزل ممکن است صدای همسایه ها ، صدای تلفن ، صدای صحبت یا هرصدای دیگری را بشنویم به همان میزان هم صدای ایجاد شده در منزل ما برای همسایه ها آزار دهنده است و موجب اختلال در آرامش آنها می شود

با توجه به مطالب ذکر شده و نگاهی اجمالی به محصول ایزوبز ، تحقیقات بر این اساس پایه ریزی گردیده است که چه راه کارهایی برای عایق صوتی شدن یک ساختمان وجود دارد و انسان برای مقابله با صداهای ناهنجار چه کارهایی را انجام می دهد.

مردم به صورت روزمره با صداهای آزار دهنده ای مواجه هستند برای مثال در هنگام عبور از خیابان صدای بوق خودروها می تواند بسیار آزار دهنده و موجب اختلال در سیستم عصبی شود . برای جلوگیری از این اتفاق نیاز به آرامش و استراحت در محیطی آرام دارند . متاسفانه امروزه این محیط آرام برای استراحت حتی در خانه هم محیا نمی شود.

وقتی در اتاق در حال استراحت هستیم صدای تلوزیون ، صدای ضبط صوت یا حتی صدای تلفن باعث اختلال در سیستم عصبی ما می شود . در چنین مواقعی افراد درب اتاق استراحت را می بندند. اگر صدا باز هم به گوش برسد دستان خود را در مقابل گوش خود قرار می دهند تا از نفوذ صدا جلوگیری کنند.

نمونه های مورد بررسی برای مشکلات صوتی ساختمان

عایق صوتی دیوار مشترک در طبقات چند واحدی

عایق صوتی کف و سقف

عایق صوتی دیوار بیرونی

عایق صوتی دیوار داخلی و پارتیشنبندی

با وجود این مشکلات ایا بهتر نیست که سیستم شنوایی خانه هایمان را  مسدود کنیم؟

عایق صوتی یک امر بسیار مهم و ضروری در مبحث ساختمان سازی به شمار می رود پس نگاه خود را به این مسئله گسترده تر کرده و فرهنگ آپارتمان نشینی را در سطح جامعه افزایش دهیم.

برای فرهنگ سازی این مسئله بسیار مهم به جای تلافی صدای همسایه و ایجاد تنش در بین اعضای ساختمان با انجام عایق صوتی ساده در دیوارها و با توجه به این قضیه که حقی را برای همسایه خود قائل باشیم می توانیم حریم شخصی خود را حفظ و از انتقال صدای فرزندان و اعضای خانواده به منزل دیگران جلوگیری کنیم.

ایزوبز چیست؟

اﯾﺰوﺑز داراى ﯾﮏ ﺳﺎﺧﺘﺎر ﺳﺒﮏ و ﺑﺴﯿﺎر ﻣﻘﺎوم اﻟﯿﺎﻓﻰ است ﮐﻪ دارای خاصیت ﻋﺎﯾﻖ می ﺑﺎﺷﺪ ؛ محصول ﻋﺎﯾﻖ می باﯾﺴﺖﻧﺮم و ﺳﺒﮏ و داراى ﺧﻮاص ﻓﯿﺰﯾﮑﻰ ﺑﺎﺷﺪ . اﯾﻦ ﻣﺤﺼﻮل از ﭘﻠﻰ اﺳﺘﺮﺗﻮ ﺧﺎﻟﻰ ،ﺑﺎ ﻓﻨﺎورى ﻧﺎﻧﻮ ﺗﻮﻟﯿﺪ و ﻣﻘﺎوﻣﺖ ﺑﺴﯿﺎر ﺑﺎﻻﯾﻰدر ﺑﺮاﺑﺮ زﻟﺰﻟﻪ و رﻃﻮﺑﺖ دارد و همچنین بدلیل الیافی بودن محصول دارای ﻋﺎﯾﻖ ﺣﺮارﺗﻰ و ﺻﻮﺗﻰ بسیار بالاییﻣﻰ ﺑﺎﺷﺪ ﮐﻪ ﺑﺎ ﻧﺼﺐ ﺑﺮ روى دﯾﻮار، ﺳﻘﻒ و ﮐﻒ ﻫﺮ ﭼﻬﺎرﻣﺰﯾﺖ را ﻣﻰ ﺗﻮان درﺳﺎﺧﺘﻤﺎن ایجاد کرد. وزن ﻣﺤﺼﻮل ۱kg/m2  ﺑﻮده ﮐﻪ اﯾﻦ اﻣﺮ در ﺳﺒﮏ ﺳﺎزى ﺳﺎﺧﺘﻤﺎن ﻧﻘﺶ ﺑﻪ ﺳﺰاﯾﻰ دارد .

اﯾﺰوﺑز در ﺑﺮاﺑﺮرﻃﻮﺑﺖ ﻫﻮا و ﺳﺎﯾﺮﺷﺮاﯾﻂ ﻣﺤﯿﻄﻰآﺳﯿﺐ ﭘﺬﯾﺮ ﻧﻤﻰ ﺑﺎﺷﺪ و از ﺷﮑﺴﺘﮕﻰ و ﺗﺮک ﺧﻮردﮔﻰ دﯾﻮارﻫﺎ ﺟﻠﻮﮔﯿﺮى و ﺑﺎﻋﺚ ﮐﺎﻫﺶ ﻫﺰﯾﻨﻪ ﺗﻌﻤﯿﺮ و ﻧﮕﻬﺪارى ﻣﻰ ﺷﻮد . اﯾﻦ ﻣﺤﺼﻮل ﺑﺎ وﯾﮋﮔﻰ ﻫﺎى ﻣﻨﺤﺼﺮ ﺑﻪ ﻓﺮدى ﮐﻪ دارد داراى ﻋﻤﺮ  بسیار بالایی ﻣﻰ ﺑﺎﺷﺪ و ﺑﻪ ﻋﻠﺖ ﻋﺪم ﭘﻮﺳﯿﺪﮔﻰ و آنتی باکتریال ﺑﻮدن , ﻣﻮرد  ﺗﺎﯾﯿﺪ ﺳﺎزﻣﺎن  ﺑﻬﺪاﺷﺖ ﻗﺮار ﮔﺮﻓﺘﻪ اﺳﺖ .

اﯾﻦ  ﻣﺤﺼﻮل درﻣﻘﺎﯾﺴﻪ  ﺑﺎ  ﺳﺎﯾﺮ ﻋﺎﯾﻖ ﻫﺎ از ضخامت ﺑﺴﯿﺎرﮐﻤﻰ ﺑﺮﺧﻮردارﻣﻰ ﺑﺎﺷﺪ و ﺑﻪ دﻟﯿﻞ ﻋﺎﯾﻖ ﺣﺮارﺗﻰ و ﺑﺮودﺗﻰ  ﺑﻮدن از اﺗﻼف اﻧﺮژى ﺟﻠﻮﮔﯿﺮى ﻣﻰ ﮐﻨﺪ و ﺑﺎﻋﺚ ﮐﺎﻫﺶ ﻫﺰﯾﻨﻪ ﻫﺎى ﻣﺼﺮف سوخت ﻣﻰ ﺷﻮد . ﻋﻼوه ﺑﺮ اﯾﻦ از ورود ﺻﺪا ﺑﻪ داﺧﻞ ﺳﺎﺧﺘﻤﺎن ﺟﻠﻮﮔﯿﺮی و ﺑﺎﻋﺚ ﺑﻮﺟﻮد آﻣﺪن آراﻣﺶ و آﺳﺎﯾﺶ ﻣﻰ ﺷود .

عایق صوتی ایزوبز با ضخامت های ۷ و ۱۵ میلی متری کم حجم ترین عایق صوتی موجود در ایران می باشد

ویژگی های الیاف ایزوبز

 • کاهش ۵۰ دسیبل صدا
 • ضد رطوبت
 • دارای تائیدیه بهداشت
 • عمر مفید ۶۵۰ سال
 • ضخامت ناچیز
 • سازگاری با همه ملات های ساختمانی
 • غیر قابل اشتعال
 • دارای تائیدیه اروپا

 

نقطه عطف عایق صوتی ایزوبز  نسبت به عایق های دیگر

به علت استفاده از مواد سبک , وزن  این محصول به شدت کاهش یافته و به وزن ۱ کیلو گرم بر مترمربع رسیده . این مسئله در سبک سازی ساختمان نقش بسیار مهمی را ایفا میکند .
در مقایسه با دیگر عایق های ساختمانی از طول عمر استثنانی ۶۵۰ سال درمحیطهای مرطوب برخوردار است . همچنین به علت عدم پوسیدگی از نظر بهداشت نیز تائیید شده و جای نگرانی برای تجمع میکروب در ساختمان نمیباشد. غیر قابل اشتعال. عدم نیاز به قالب بندی . مناسب برای تمام اقلیم ها. افزایش سطح زیر بنای مفید از جمله علل برتری این عایق صوتی نسبت به عایق های دیگرمیباشد .

 ویژ گی ها و مزیت های عایق صوتی با فناوری نانو تکنولوژی محصول ترکیه

 • کاهش ۵۰ الی ۱۰۰ دسیبل صدا
  • ضخامت ۷ و ۱۵ میلی متری
  • قابل استفاده در تمامی سطوح ساختمانی
  • ضد رطوبت
  • دانسیته ۱۰۲kg/m³
  • دارای تائیدیه اروپا از سازمان Itbak
  • دارای تائیدیه بهداشت از ترکیه
  • غیرقابل اشتعال

 

عایق صوتی

جدول مشخصات فنی محصول عایق ایزوبز

عایق صوتی

دیدگاه کارشناسان سازمان تحقیقات مسکن و شهرسازی نسبت به الیاف ایزوبز

عایق صوتی

جدول مقایسه عایق ایزوبز با سایر عایق های سنتی

عایق صوتی

برای مشاوره و راهنمایی جهت انتخاب عایق مناسب با متخصصین ما در ارتباط باشید.

مطالب بروز