۳۲۸۷۶۳۲۹ - 041 ۰۹۱۴۳۰۶۱۷۲۶

کنترل سر و صدا

کنترل سر و صدا

کنترل سر و صدا  : و یا ”’کاهش سر و صدا”’ مجموعه ای از استراتژی های به منظور کاهش آلودگی صوتی و یا به کاهش تاثیر سر و صدا که چه خارج از منزل یا در داخل خانه باشد می گویند.

بررسی اجمالی

از مناطق اصلی کاهش سر و صدا عبارتند از: کنترل سر و صدا حمل و نقل، طراحی معماری، برنامه ریزی شهری از طریق کدهای منطقه بندی  و شغلی کنترل سر و صدا. سر و صدا جاده و سر و صدای هواپیما منابع فراگیر ترین نویز محیط زیست می باشد. فعالیت های اجتماعی ممکن است سطح سر و صدا که به طور مداوم از سلامت جمعیت را تحت تاثیر قرار دهد ساکن در مناطق یا اشغال محیط های داخلی و خارجی تولید، مکانهای تفریحی در نزدیکی که از ویژگی های تلفن های موبایل تقویت و موسیقی است که با چالش های مهمی برای استراتژی های موثر کاهش سر و صدا در حال حاضر.

تکنیک های مختلف توسعه یافته شده در زمینه عایق کاری صوتی در بهترین حالت از شروع طرح های منحصر به فرد پروژه، برنامه ریزان را تشویق به کار با مهندسین طراحی به بررسی تجارت طراحی جاده و طراحی معماری. این روشها عبارتند از عایق صوتی دیوار مشترک ، طراحی دیوارهای خارجی، دیوار حزب، و کف و سقف مجامع؛ علاوه بر این، یک میزبان از ابزار تخصصی برای میرایی طنین از اتاق های خاص مانند بصری، سالن های کنسرت، سرگرمی ها و سالن های اجتماعی، ناهارخوری، اتاق ضبط صدا، و اتاق ملاقات وجود دارد.

بسیاری از این تکنیک ها در برنامه های کاربردی ساخت  الیاف ایزوهم ، ساخت تیغه های صوتی و یا با استفاده از آکوستیک جذب صدای ایزوهم برای فضاهای داخلی می باشد. کنترل سر و صدا صنعتی است که واقعا یک زیر مجموعه از کنترل های معماری داخلی از سر و صدا، با تاکید بر روش های خاص از جداسازی صدا از ماشین آلات صنعتی و برای محافظت از کارگران در ایستگاه های کاری خود می باشد .

فن آوری عمومی

آرام بخش صوتی

* عایق صدا: جلوگیری از انتقال سر و صدا با مقدمه ای از یک مانع جرم است. مواد رایج دارای خواص با چگالی بالا از قبیل آجر، شیشه به ضخامت، بتن، فلز و غیره

* جذب صدا: یک ماده متخلخل که به عنوان یک اسفنج سر و صدا، با تبدیل انرژی صوتی به حرارت در داخل ماده عمل می کند. مواد جذب صدا متداول عبارتند از کاشی مبتنی بر سرب جدا، فوم سلول باز و فایبر گلاس و بهترینش الیاف ایزوهم

عایق صوتی

کنترل سر و صدا

جاده

نوشتار اصلی: مانع از سر و صدا

این دیوار با کاهش فشار صدا در هلند دارای یک بخش شفاف در سطح چشم راننده به منظور کاهش تاثیر چشمگیری در بصری برای کاربران جاده.

کنترل منبع در سر و صدای جاده باعث کاهش صداهای خودرو ک توسعه فناوری عایق کاری صوتی را نشان می دهد.  منبع  کاهش سر و صدا در جاده ها  عبارتند از: بهبود طرح آج تایر کامیون در ۱۹۷۰s، محافظ بهتر از پشته دیزل در ۱۹۸۰s، و مقررات خودرو محلی وسایل نقلیه

طراحی جاده، طراحی مانع سر و صدا،  کنترل سرعت، انتخاب آسفالت سطحی و محدودیت های کامیون می باشد. کنترل سرعت موثر است از کمترین انتشار صدا از وسایل نقلیه در حال حرکت هموار در ۳۰ تا ۶۰ کیلومتر در ساعت بوجود می آیند. بالاتر از این محدوده، تولید گازهای گلخانه ای صدا با هر پنج مایل در ساعت سرعت دو برابر شود. در پایین ترین سرعت، ترمز و (موتور) سر و صدا بسیار است.

هواپیما

سر و صدای هواپیما

A321 ایرباس بریتیش ایرویز، در روش فرود به فرودگاه هیترو لندن، در نزدیکی مجتمع های مسکونی

طبق مطالبی که برای سر و صدای جاده ها گفته شده بود با یکمی پیشرفت در سرکوب سر و صدای هواپیما ( به غیر از حذف طرح موتور با صدای بلند در سال ۱۹۶۰ از آنجا که از سرعت و حجم آن، توربین جت سر و صدا اگزوز موتور سخت ترین کاهش صدا بود) نیز قابل استفاده می باشد.

فرم امیدوار کننده ترین هواپیما کاهش تراز فشار صدا از طریق برنامه ریزی زمین، محدودیت عملیات پرواز و مانع نفوذ صدا های مسکونی هستند. بیشتر از محدودیت پرواز می توان به شکل استفاده باند ترجیح داد، مسیر پرواز عزیمت و شیب، محدودیت زمان، این تاکتیک ها گاهی اوقات بحث برانگیز نسبت به ایمنی هواپیما می باشد.

در سال ۱۹۷۹، کنگره آمریکا مجاز به تدبیر تکنولوژی و برنامه ای برای عایق بندی خانه های نزدیک به باند هواپیما شد . برنامه ای برای فضای داخلی مسکونی و مدرسه موثر بود.  برخی از اولین فرودگاه هایی که در آن تکنولوژی به کار گرفته شد سان فرانسیسکو فرودگاه بین المللی،  فرودگاه بین المللی سیتل-فرودگاه بین المللی جان وین و فرودگاه بین المللی سان خوزه در کالیفرنیا بودند.

در سال ۱۹۹۸، مسیر پرواز در تمام اسکاندیناوی تغییر کرد به عنوان فرودگاه Oslo-Gardemoen جدید افتتاح شد. این مسیرهای جدید مستقیم بودند، کاهش استفاده از سوخت، و اخلال در تعداد کمتری از مردم، با این حال، تظاهرات پر سر و صدا از مردم در نزدیکی مسیرهای جدید بود که قبل از مختل نشده است آمد، و آنها اقدام قانونی (اثر NIMBY) صورت گرفت.

راه حل های معماری

معماری آکوستیک

شیوه های کنترل آکوستیک سر و صدا معماری عبارتند از: صدا داخلی کاهش طنین، بین اتاق کاهش انتقال سر و صدایدیوار مشترک و دیوار خارجی تقویت نمای ساختمان با عایق کاری درست می باشد.

در مورد ساخت و ساز جدید (و یا بازسازی) آپارتمان ها ، بیمارستان ها، و هتل ها، بسیاری از ایالات و شهرستانها دقیق با الزامات مبحث ۱۹ نسبت به عایق کاری به منظور محافظت از سرنشینان ساختمان  با توجه به نویز بیرونی می باشد. از مهم ترین عناصر طراحی اولیه ساخت ساز ساختمان عبارتند از: جداره (ضخامت شیشه، دو طراحی پنجره و غیره)، فلز سوراخ (مورد استفاده داخلی یا خارجی)، مواد سقف، استانداردهای درزبندی، تیغه دودکش، طراحی درب بیرونی،پورت تهویه اتاق زیر شیروانی، و نصب و راه اندازی تهویه مطبوع

با توجه به صدای تولید شده در داخل ساختمان، دو نوع روش اصلی انتقال وجود دارد. در مرحله اول، از طریق صدای هوابرد دیوار یا کف و سقف مجامع  ، فعالیت های بشر ممکن است باعث تولید صوت شود مانند سر و صدای گفتاری سروصدای حیوانی ،سیستم های مکانیکی آسانسور، دیگهای بخار، سیستم های تبرید و یا تهویه مطبوع ، از آنجا که بسیاری از صداهای مکانیکی ذاتا با صدای بلند شروع به کار می کنند، نیاز به ساخت اتاقک با استانداردهای خاص، (کلاس کاهش انتقال صدا حداقل ۵۰ دسیبل)، که باعث میشود تا میرایی قابل توجهی از سطح صدا کاهش پیدا کند.

نوع دوم از صداهای داخلی صداهای ضربه ای می باشند.  این اثر ناشی از انتقال صدای موجود در هوا نیست، بلکه ایجاد صدا از طریق خود ساختمان و سرنشینان ساختمان می باشد. صداهای کوبه ای و ضربه ای به راحتی از طریق زمین و ساختمان منتقل می شود.

این نوع از سر و صدا مشکل ترین نوع صداهای موجود می باشد در هر دو مرحله گفته شده بالا ممکن است از حرکت سرنشینان و یا از ساخت سیستم های مکانیکی مانند آسانسور، سیستم های لوله کشی و یا گرمایش، تهویه و دستگاه های تهویه مطبوع سرچشمه گیرد. در برخی موارد برای مشخص کردن بهترین تکنولوژی آرام بخش موجود در انتخاب سخت افزار ساختمان صرفا لازم است. از محصول الیافی (ایزوهم)برای کنترل ارتعاش استفاده کرد.

موادی

الیاف صوتی

دیوار و سقف آکوستیک را می توان از مواد الیافی مختلف استفاده کرد. پانل های آکوستیک ایده آلی که مواد اولیه آنها بر پایه الیاف باشند . الیاف ها یک راه برای به حداکثر رساندن جذب آکوستیک می باشد.که الیاف ایزوهم یکی از این الیاف های موجود در جهان میباشد. الیاف را می توان در دیوار و سقف برای ایجاد اختلال صوت استفاده کرد آن را بر روی دیوار نصب کرده و پوشش می دهیم یا از طرحهای سه بعدی الیاف استفاده میکنیم که بهترین حالت آکوستیک را انجام می دهد.

صنعتی

سر و صدای صنعتی

در این وضعیت کلاسیک که عمدتا تولید سطح صدا از طریق ماشین آلات و پمپ ها صنعتی هستند متاسفانه با شدت صوت بیشتری مواجه هستیم . که محدوده ی صوتی آنها بین ۷۵ تا ۸۵ دسی می باشد. در حالی که این شرایط برای انسان سخت ترین شرایط می باشد. و بدترین حالت این صدا موقعی میباشد که به صورت طولانی مدت باشد.

برای مبارزه با این نوع صدا ها  تمامی ماشین آلات باید در داخل اتاقکی قرار بگیرد و دیوار ، سقف و حتی کف این اتاقک با پانل های ضد صدا که معمولا باز الیافی و پلاستیکی میباشد عایق کاری شوند . اما با دانسیته نرمال تا بتواند صدا را تا حدی کاهش دهد که در این نوع روشها معمولا از چند لایه تیغ ضد صدا باید استفاده کرد.

تجاری

عایق های شیک

در مجتمع های تجاری بیشتر از عایق های صوتی شیک و نمایی استفاده میشود برای دید شکل ظاهری که در دنیای امروزی چند محصول اما با کاهش بسیار کم به چشم میخورد اما در این میان الیاف های که می توانند به صورت چاپ سه بعدی تولید شوند و قابل چاپ رنگرزی هستند بهترین حالت برای کف و دیوار های مجتمع تجاری میباشند.

در شبکه های اجتماعی ما را به اشتراک بگذارید...Tweet about this on Twitter0Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Share on Facebook

اضافه کردن نظر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفت − سه =

مطالب بروز