۳۲۸۷۶۳۲۹ - 041 ۰۹۱۴۳۰۶۱۷۲۶

پشم سنگ

پشم سنگ

چکیده

عایق ایزوهم نسوز جایگزینی مناسب به جای پشم سنگ به عنوان بهترین عایق صوتی و حرارتی در صنعت ساختمان کاربرد دارد و می تواند در دراز مدت اثرات مفید و چشم گیری بر پیکره ی صنعت ساختمان داشته باشد.

این مقاله به مضرات پشم سنگ و چگونگی عدم استفاده ی آن در صنعت ساختمان اشاره دارد همچنین با مطالعه بر روی مواد تشکیل دهنده و خواص فیزیکی عایق ایزوهم می توان آن را جایگزینی مناسب برای پشم سنگ دانست.

پشم سنگ

پشم سنگ

کلمات کلیدی

مقدمه

پشم سنگ با پیشرفت علم و تکنولوژی و همچنین تغییر و پیشرفت نیازهای مصرف کننده در جهت پیشبرد اهداف دراز مدت از جمله ضرورت استفاده بیشتر از فضا ، بهینه سازی مصرف انرژی وایجاد رفاه اجتماعی باعث شده تا علوم مختلف دستاوردهای خود را با صنعت ساختمان ادغام نمایند بطوری که این امکان فراهم آمد تا مواد شیمیایی بتواند جایگزین مواد سنتی در صنعت ساختمان گردد.

در این میان عایق ایزوهم توانسته جایگزین پشم سنگ در صنعت ساختمان شود و پاسخی به نیاز عایق کاری صوتی و حرارتی مصرف کنندگان باشد.

پشم سنگ علاوه بر اینکه در مقابل ضربه و فشار شکننده است در برابر رطوبت هم مقاومتی ندارد و در مقابل عایق ایزوهم به دلیل دارا بودن خواص فیزیکی نوین از جمله قدرت کششی بالا ، مقاومت در برابر پارگی ، مقاوم در برابر اسیدها می تواند در صنایع مختلف مورد استفاده قرار گیرد.

از دیگر فواید عایق ایزوهم مقاومت عالی در برابر نفوذ صوت ، حرارت  ، برودت  و رطوبت و همچنین خاصیت ارتجاعی و الاستیسیته ی بالای  محصول باعث شده تا به عنوان  یک محصول کارآمد مورد توجه سازندگان قرار گیرد. استفاده از عایق ایزوهم به جای پشم سنگ در طولانی مدت باعث کاهش مصرف انرژی شده و هزینه های اولیه ساخت را جبران می کند.

 

از جمله خواص و ویژگی های  بارز عایق ایزوهم نسوز

ایزوهم

۱- کاملا نسوز

۲-عدم پرزدهی

۳- عدم حساسیت زایی

۴- براقیت

۵- ثبات شستشویی بالا

۶- ثبات نوری بالا

۷- ثبات سایشی بالا

۸- نرمی و لطافت

۹- عدم رشد قارچ و باکتری

۱۰- ثبات بالای گرمایی و حرارتی

۱۱- مقاومت بالا در برابر مواد شیمیایی

۱۲- پایداری بالا تحت شرایط اسیدی

۱۳- ایمن از لحاظ سلامت

۱۴- فاقد تاثیر بر محیط زیست

۱۵- قابل بازیافت

 

پشم سنگ و مضررات آن

۱- خارش پوست

۲- سوزش چشم

۳- مشکلات تنفسی

۴- ریزش ذرات

۵- افت کیفی  با گذشت زمان

۶- ضخامت بالا نسبت به عایق ایزوهم

۷- ریزش و تخریب  با گذشت زمان

۸- نیاز به شاسی کشی در هنگام نصب

۹- هزینه های بالای نصب

۱۰- مقاومت بسیار پایین در مقابل رطوبت

 

با توجه به موارد ارائه شده برای پشم سنگ و عایق ایزوهم می توان به یک نتیجه اجمالی دست یافت که امروزه عایق های جدید با متریال جدید می تواند جایگزین مناسبی برای عایق های سنتی باشد

در همین اساس می توان عایق ایزوهم را جایگزینی مناسب برای پشم سنگ نامید.

در شبکه های اجتماعی ما را به اشتراک بگذارید...Tweet about this on Twitter0Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Share on Facebook

اضافه کردن نظر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 − 12 =

مطالب بروز