۳۲۸۷۶۳۲۹ - 041 ۰۹۱۴۳۰۶۱۷۲۶

عایق صوتی چیست؟ چرااستفاده می شود؟

عایق صوتی چیست؟ و چرا استفاده می شود؟

 

عایق صوتی فرآورده ای است که در قسمت ساختمان سازی و دیگر صنایع مورد استفاده قرار می گیرد و به منظور جذب صدا و کاهش آن تولید می شود.

یک عایق صوتی مناسب باید چگالی مناسب داشته باشد هرچه چگالی محصول بالا باشد حالت آکوستیکی خود را از دست می دهد ولی می تواند در مقابل انتقال صوت مقاوم باشد و هرچه چگالی آن پایین باشد حالت  عایقی خود را از دست می دهد ولی می تواند آکوستیک مناسبی باشد. تفاوت عایق صوتی و آکوستیک در این است که آکوستیک از انتشار و پژواک صوت در محیط عایق کاری شده جلوگیری می کند که به آن عایق آکوستیک گفته می شود و عایق صوتی از انتقال صوت از محیطی به محیط دیگر جلوگیری می کند.

عایق صوتی چیست؟ و چرا استفاده می شود؟

با علم به اینکه عایق آکوستیک و عایق صوتی چه تفاوتی با هم دارند، در هنگام انتخاب عایق مناسب باید در نظر داشت که میزان چگالی محصول آیا به میزان استاندارد است یا نه. نکته بسیار مهم در انتخاب یک عایق صوتی این است که آیا این عایق می تواند هر دو ویژگی عایق صوتی و آکوستیک را با هم دارا باشد. الیاف بکار رفته در یک عایق می تواند پاسخ این سوال باشد. الیاف باید طوری باشد که علاوه بر جذب و حفظ صدا در خود باید بتواند از انتشار پژواک آن در محیط جلوگیری کند.

در مبحث عایق کاری ساختمان که امروزه متاسفانه بصورت تخصصی بررسی نمی شود این مشکل گریبان گیر اکثر خانواده ها را گرفته و نمی توانند بصورت صحیح این مشکل را بر طرف نمایند.

الیاف پلی استر توخالی به دلیل فضای خالی موجود در آن ها می تواند عایق صوتی مناسبی برای ساختمان ها باشد چرا که علاوه بر قابلیت عایق صوتی، آکوستیک دارای قابلیت های دیگری همچون عایق حرارتی جهت صرفه جویی در مصرف انرژی و به دلیل ضریب کششی بالا می تواند در نقابل ضربه و بلای خانمان سوز زلزله نیز ساختمان را مقاوم سازد.

ضخامت های عایق های صوتی خود برای عدم کاهش محیط منزل قابل تامل است. پس در هنگام خرید عایق صوتی ضخامت محصول هم جز نکات قابل بحث می باشد. عایق های صوتی دو جور در بازار با ضخامت های بالا و کارایی پایین تولید می شود همچنین دانسیته پایین محصولات باعث شده تا نتوانند به عنوان عایق صوتی مناسبی مصرف شوند. یکی از عایق های صوتی موجود در بازار ایران که هم می تواند جاذب صدا و هم آکوستیک مناسبی باشد عایق صوتی ایزوهم است که با متامری نانو تولید می گردد و می تواند با یک لایه ی۱۵ میلی متری ۵۰ دسی بل کاهش صدا را به همراه داشته باشد.

در شبکه های اجتماعی ما را به اشتراک بگذارید...Tweet about this on Twitter0Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Share on Facebook

اضافه کردن نظر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده − 15 =

مطالب بروز