۳۲۸۷۶۳۲۹ - 041 ۰۹۱۴۳۰۶۱۷۲۶

عایق حرارتی ساختمان

عایق حرارتی ساختمان چیست و اهمیت عایق حرارتی در ساختمان

عایق حرارتی ساختمان ایزوهم محصولی است که مانع از انتقال حرارت می شود و جریان گرما را کاهش می دهد.

همواره انتقال گرما از بخش هایی که دمای بالایی دارند به بخش هایی که دمای پایین تری دارند منتقل می گردد که عایق حرارتی ساختمان ایزوهم مانع از انجام این فرآیند می شود و انتقال حرارت را به شدت کاهش می دهد.

در حالت کلی هدف اصلی برای یک عایق حرارتی  ساختمان کاهش انتقال حرارت می باشد.

شایان ذکر است که عمل اصلی عایق حرارتی ساختمان ایزوهم جلوگیری از هدر رفت انرژی و کاهش مصرف انرژی در فصول مختلف می باشد بدین معنی که کاهش مصرف سوخت در فصل سرد و کاهش مصرف برق در فصل گرم و متعادل نگه داشتن دمای ساختمان می تواند از عوامل موثر عایق حرارتی باشد.

از مزایای عایق حرارتی ایزوهم می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 

مزایای عایق حرارتی ساختمان :

 

صرفه جوی در مصرف انرژی و سوخت

کنترل دمای محیط

کمک به کاهش مصرف منابع طبیعی

کمک به کاهش آلودگی محیط زیست

 

برای اینکه بتوانیم عایق حرارتی مناسبی را انتخاب نماییم چه نکاتی را باید در نظر داشته باشیم:

 

متریال استفاده شده در عایق باید به گونه ای باشد که عوارض جانبی به وجود نیاورد ، وزن ، استحکام و عمر محصول از موارد دیگر انتخاب عایق حرارتی می باشد.

کشور پهناور ایران در سال ۱۳۷۰ توانست مقررات صرفه جویی در مصرف انرژی را به تصویب برساند که مربوط به بند مبحث ساختمان سازی می شود.

عایق حرارتی ساختمان

عایق حرارتی ساختمان

 

اکنون بعد از گذشت بیش از دو دهه از این مهم مشکلات کمبود انرژی پا برجاست بعد از توسعه ساختمان سازی و احداث برج های بزرگ با تعداد واحدهای متعدد و همجوار شدن تعداد زیادی خانواده در کنار یکدیگر مشکلاتی از قبیل تبادل صدا نیز به وجود آمد ایجاد دیوار های جدا کننده با ضخامت های کم و غیر استاندارد بین دو واحد و همچنین استفاده نکردن از عایق حرارتی به منظور متعادل نگاه داشتن دمای ساختمان از جمله ی این مشکلات می باشد.

به دلیل عدم عایق بندی ساختمان و نفوذ پذیری پوشش بیرونی ساختمان در مقابل هوا که باعث بروز مشکلاتی از قبیل آلودگی هوای ساختمان ، یخ زدن لوله ها و تخریب آن ها ، تخریب در گچ کاری بر اثر رطوبت ، اتلاف انرژی در فصول مختلف .

علت اینکه عایق کاری جهت جلوگیری از نفوذ هوا صورت نمی گیرد نشان از عدم آگاهی مهندسین نسبت به این حجم هوا که از دیوارها عبور می کند دارد.

بسیاری از سازنده ای ساختمان بر این باورند که بلوک های سیمانی به تنهایی می توانند به عنوان عایق حرارتی عمل کنند غافل از اینکه همین بلوک ها مانند آبکش از روزنه های متعدد می توانند هوای بیرون را به داخل انتقال دهند و مانند یک مکنده هوای داخل ساختمان را خارج نمایند.

از برخورد هوای سرد و گرم رطوبت ایجاد می شود و باعث تعریق در درون دیوار می گردد.

عایق صوتی و عایق حرارتی در تهران

عایق صوتی و عایق حرارتی در تهران

 

عایق حرارتی می بایست به گونه ای باشد که رطوبت را جذب نکند و از آسیب دیدگی گچ بر روی دیوار جلوگیری کند.

عایق حرارتی ایزوهم به دلیل استفاده از الیاف پلی استر تو خالی جذب آب صفر درصدی دارد و به دلیل ضخامت ناچیزش پس از اجرای بلوک و دیوار چینی به راحتی بر روی دیوارها قابل نصب می باشد.

همچنین با توجه به مقروم به صرفه بودن آن از بابت قیمت می توان به راحتی روی نمای ساختمان استفاده کرد.

یک عایق حرارتی مناسب علاوه بر عملکردش در مقابل حرارت و رطوبت بایستی قدرت کششی مناسبی هم داشته باشد تا در اثر ضربه و حرکت ساختمان بر اثر زلزله دچار پارگی نشود.

در شبکه های اجتماعی ما را به اشتراک بگذارید...Tweet about this on Twitter0Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Share on Facebook

اضافه کردن نظر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 + نوزده =

مطالب بروز